Oliwia Wicher's profile

ŚLĄSK JAKIEGO NIE ZNAMY. MAGIA, NASTRÓJ I TAJEMNICA

ŚLĄSK JAKIEGO NIE ZNAMY. MAGIA, NASTRÓJ 
I TAJEMNICA ZAKLĘTE W GRAFICE AUTORSKIEJ
Pomysł na tę pracę powstał, kiedy zaczęły rodzić się refleksje i poszukiwania mojej własnej tożsamości kulturowej. Przedmiotem mojej pracy jest podkreślenie wyjątkowości tego regionu, pokazując jego piękno, różnorodność i niepowtarzalność. Jest to próba pokazania współczesnego Śląska moimi oczami w sposób artystyczny i użytkowy, jednocześnie wciąż nie zapominając o jego historii i korzeniach. Odkrywanie nieznanych miejsc dawało mi zawsze ogromną radość. Tym razem, postanowiłam jednak na nowo poznać dobrze znane mi już rejony, co pokazało, że wciąż skrywają wiele tajemnic. Samo zagadnienie traktuję również jako próbę odkrycia i zrozumienia własnego śląskiego pochodzenia. Jest to osobiste zmierzenie się z tym tematem. 
Historia mocno odcisnęła piętno na Ślązakach i ich ziemiach, ale jednocześnie wychowała ich na ludzi o bardzo mocnym charakterze i wielkim, otwartym sercu. Wierzenia 
i przekonania zakorzeniły się tutaj już na zawsze i przywołują rozległe, bogate opowieści. Ślązacy, sami siebie tak nazywający, są ludźmi przepełnionymi dumą ze swojego pochodzenia. Jednak dzisiejsza „śląskość” jest bardzo różnorodna, zależna od wieku, miejsca urodzenia i tradycji. 
Pod względem terytorialnym, Śląsk to niezwykłe województwo, pełne niespodzianek 
i tajemnic. Charakteryzuje się dużą różnorodnością i wbrew powszechnie panującej opinii, krajobraz jest tutaj zielony i wielce urodziwy. Region ten skrywa miejsca nieodkryte jeszcze przez turystów, czy nawet mieszkańców, a te pozornie dobrze znane 
i uczęszczane, wciąż mogą nas zaskoczyć. Jest to miejsce przyjazne dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak również dla tych, którzy potrzebują wyciszenia i relaksu. Dzięki wielowiekowym tradycjom górniczym i hutniczym obradza w atrakcyjne zabytki. Śląsk przecinają trzy niepowtarzalne w Polsce szlaki, występujące na ziemi, jak i pod nią: Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Orlich Gniazd i Szlak Zabytków Techniki.
Moja praca składa się z siedmiu grafik, które przedstawiają wybrane przeze mnie miasta obecnego województwa śląskiego. Materiałem wyjściowym do stworzenia cyklu grafik są zdjęcia wykonane przeze mnie za pomocą aparatu cyfrowego. Przedstawione kompozycje to połączenie grafiki rastrowej i wektorowej, w sposób płynnie łączący oba te formaty. Ostatecznie grafiki zamieszczone są w publikacji, w której znajdują się też autorskie opisy miast, jak również istnieją jako autonomiczne plakaty zrealizowane w technice druku cyfrowego, gdzie dwie ilustracje mają format 100 cm na 70 cm, a pozostałe pięć mają format 50 cm na 70 cm. Katalog ma charakter alternatywnego przewodnika, który ma na celu zaprosić odbiorców do danego miejsca. Na rynku nie ma podobnych produktów, które w sposób użytkowy i artystyczny jednocześnie promowałyby region. Moim celem, było wypełnienie luki na rynku wydawniczym w formie ilustracji, które są esencją graficzną, zawierającą najistotniejsze informacje, ujęte w tajemniczym i nastrojowym, a zarazem bardzo syntetycznym wydaniu. Zawarte w mojej realizacji obiekty i wspólne ich zestawienie pozwala na spojrzenie na Śląsk w nowy, odkrywczy sposób.
ŚLĄSK JAKIEGO NIE ZNAMY. MAGIA, NASTRÓJ I TAJEMNICA
Published:

ŚLĄSK JAKIEGO NIE ZNAMY. MAGIA, NASTRÓJ I TAJEMNICA

Published: